fbpx

Sa ei ole kellestki parem.
Sa ei ole kellestki halvem.
Sulle on antud maailm.
Näe, mis seal näha.
-Doris Kareva

Ning õppida, näha ja kogeda on meeletult! Hea näide on tuua VOCO koolitajast Maarja Tsimmerist, kes on näinud elu nii siin kui ka teisel pool ekvaatorit. Saame Maarjaga lähemalt tuttavaks ja uurime, kuidas elu ta koolitamise juurde viis.

“Väiksena oli mul kindel plaan leida töökoht, mis võimaldaks võimalikult palju reisida ja maailma avastada. Mul on väga vedanud, et olen saanud seda teha täpselt nii palju kui plaanisin,“ rääkis Maarja, kes kasvas üles Tartumaal ning kelle tee viis ta välismaale õppima pärast keskkooli lõppu.

Inglismaale läks ta õppima rahvusvahelist turismikorraldust. Maarja muljetas sellest, kuidas ta tegi giidi täiendõppe semestri Hiinas ning magistriõpe turismis Taanis, mis nägi ette, et üks aasta õpitakse Taanis kohapeal ning ühe aasta saad vabalt valitud kohas teha praktikat ja magistritööd. Nii viiski tee ta USAsse. Kahe ülikooliastme vahel otsustas ta võtta vaheaasta (gap year), mis viis ta seiklema Lõuna- ja Ladina-Ameerikasse.

“Öeldakse, et kodu on seal, kus on süda, ning minu süda on alati Eestis olnud. Magistritöö kirjutamise ajal hakkasin otsima võimalusi USAst tagasi Eestisse kolida. Täiesti juhuslikult oli VOCO (toona siis KHK) avaldanud mitu kuulutust, kus otsiti turismiosakonda töötajaid ning minu suureks rõõmuks arvasid nad, et olen sobiv kandidaat,” rääkis Maarja. Sealt sai alguse ka koostöö VOCO Koolituste koolitusjuhi Marjuga täiskasvanute koolituste pakkumise valdkonnas.

Maarja koolitaja karjäär on kulgenud loomulikult. “Nagu eestlastele tavaks, siis on mul kolm hobi – üks hobi, mis mind aktiivsena hoiab (matkamine ja muidu reisimine), üks hobi, mis kujutlusvõimet toidab (lugemine) ning üks hobi, mis natuke raha teenib (koolitamine).”

“Kuna minu taust on väga tihedalt seotud turismi ja turundusega, siis koolitan selles valdkonnas tegutsevaid ettevõtjaid. Alustavate ettevõtjate turundusalasest nõustamisest kujunesid välja teemad, mille vastu üha uuesti huvi tunti, “selgitas Maarja. Sellest tekkis tal ka idee gruppide koolitamiseks. “On ääretult tore vaadata, kuidas grupis tekib sünergia: ühiselt panustakse murede lahendamisse ja ühiselt tähistatakse ka õnnestumisi,” sõnas Maarja.

Karjääritee on ta viinud läbi paljudest erinevatest riikidest ja töökohtadest – Euroopast Ameerikasse ja sealt omakorda Hiinani, turismikorraldusest turunduseni ja brändingust edasi personalitööni ning sealt tagasi koolitamise juurde. “Minu eesmärgiks on alati olnud omandada kogemust võimalikult paljudes valdkondades ja on väga vahva, et olen saanud õppida nii paljudelt erinevatelt inimestelt,” sõnas ta.
Iga kogemus on avanud talle järjest uusi uksi ja tekitanud huvitavaid valikuid. “Näiteks Hiinas elades sain pakkumise oma esimese töökoha jaoks juhuslikult tänaval võhivõõraga vesteldes,” jagas Maarja üht seika ukse leidmisest.

Tema põhitöö täna on seotud aga personalivaldkonnaga ning hetkel töötab ta personalipartnerina Coinmetros. Oma varasema töökogemuse turismivaldkonnas on ta suunanud alustavate ettevõtjate koolitamisele ja hobikorras koolitab ja pakub konsultatsioone turunduse ja strateegilise juhtimise alal.
Küsimusele, milliseid nõuandeid oleks tal jagada täiskasvanud õppijatele, ei mõelnud ta kaua. “Uudishimulikud inimesed on õnnelikud inimesed,” ütles ta. Ning soovis kõigile ellu palju uudishimu!


Maarja Tsimmer pälvis septembris Tartumaa aasta koolitaja 2022 tiitli.