fbpx

Kevad on toonud Eesti koolidesse midagi põnevat ja uuenduslikku. Ei, me ei räägi uutest digilahendustest ega õppematerjalidest, vaid midagi palju fundamentaalsemat.
Tallinna ja Viimsi koolide toitlustajad on astunud suure sammu tervislikuma ja keskkonnasõbralikuma tuleviku poole, liitudes rahvusvahelise projektiga SchoolFood4Change. Mis see on ja miks see on oluline?

20.märts algasid Tallinna ja Viimsi koolide toitlustajatele rahvusvahelise koolitoiduprojekti raames koolitused, et pakkuda Eesti õpilastele tervislikumat ja jätkusuutlikumat toitu ning töötada välja uuenduslikke ja keskkonnasõbralikke retsepte.
Koolituse korraldajad on Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, Tallinna Linnavalitsus, Tallinna Teeninduskool, Viimsi Vallavalitsus ja Tartu Rakenduslik Kolledž.
Koolitajad läbisid eelnevalt Itaalias Pollenzo Gastronoomiateaduste Ülikoolis vastava väljaõppekoolituse. Tartu Rakenduslikust Kolledžist kuulub koolitajate hulka Tiina Saar.

Tervislikum ja planeedisõbralikum koolitoit: Mis on muutumas?
Sel kevadel on 28 toitlustajat Tallinnast ja Viimsist sukeldunud kuuepäevasesse koolitusprogrammi, mille eesmärk on muuta koolitoitlustust. Eesmärk on suur – pakkuda Eesti õpilastele mitte ainult tervislikumat, vaid ka planeeti säästvat toitu. Koolitus keskendub maitsemeele arendamisele, erinevate toiduainete tutvustamisele lastele, kultuuriliste erinevuste ja toidutalumatuste arvestamisele, lihatoodete asendamisele taimsete alternatiividega, jäätmevähendamisele ja kogu koolipere kaasamisele toidukultuuri arendamisse.

Miks on see tähtis?
Toit on palju enamat kui lihtsalt kütus meie kehale. See on kultuuri, hariduse ja keskkonnahoidlikkuse peegeldus. SchoolFood4Change projekti kaudu püüavad Eesti koolitoitlustajad õpetada noortele tervislikke toitumisharjumusi ja näidata, kuidas igaühe valikud mõjutavad meie planeeti. See on oluline samm, et kasvatada järgmist põlvkonda teadlikumalt, andes neile teadmised ja oskused teha paremaid valikuid nii enda tervise kui ka keskkonna jaoks.

Mida see tähendab Eesti koolide jaoks?
Projekt ei piirdu ainult toitlustajate koolitusega. Kogu aasta jooksul korraldavad Tallinna ja Viimsi koolid toidufestivale, õpetajatele suunatud koolitusi ja muid tegevusi, mille eesmärk on edendada tervislikku ja jätkusuutlikku toidukultuuri. See tähendab, et muutused ei toimu mitte ainult köögis, vaid ka klassiruumides, õpilaste kodudes ja kogukonnas laiemalt.

SchoolFood4Change on enamat kui lihtsalt projekt; see on liikumine tervislikuma ja jätkusuutlikuma tuleviku poole. Eesti koolide osalemine selles projektis näitab pühendumust mitte ainult õpilaste tervisele, vaid ka planeedi heaolule. See on samm õiges suunas, mitte ainult Eesti, vaid kogu maailma jaoks. Loodame, et see inspireerib teisi koolisüsteeme üle maailma sarnaseid muudatusi tegema.

Foto autor: Anette Parksepp

Rohkem infot projekti koduleheküljelt: https://schoolfood4change.eu/